Úvod > Fórum > Hardware > Monitory > Rozumný herní monitor?

Rozumný herní monitor?

19.03.2017 21:58
ověřen
příspěvků:4

Ahoj, strávil jsem teď několik dní nad výběrem herního monitoru pro "víkendového hráče" jako jsem já. Nějaká ta onlie hra, do toho strategie... Mám pecko od MSI a grafiku Geforce 9600 s RAM 4GB.Docela jsem se ale ztratil ve výběru monitoru. Uvažuju o něčem nad 27" ideálně 32", ale zase ne "monitor nudle" a dál jsem se zaseknul. 60Hz nebo 140Hz? Dostanu se vůbec nad 60Hz v plném rzlišení? Odezva 1ms nebo mi bude stačit 4ms... Teď mám dosluhující 60Hz monitor 25". Předpokládám, že už tady někdo řešil podobné dilema s cenovkou nad 10tis. Můžete mi prosím poradit? Má smysl vyhazovat peníze za monitor s G-SYNC, kamarádí spolu monitor s FreeSync od AMD s grafikou od Nvidia, nebo to sváteční hráči jako já ani nepoznají? Díky za vaše postřehy a náměty :-)

19.03.2017 22:23
příspěvků:757

Nad 27“ to chce alespoň QHD displej, což Geforce 9600 neutáhne.

144 Hz monitor ta grafika taky nenakrmí, G-Sync / FreeSync bych neřešil.

Začal bych upgradem grafiky, RAM,….

20.03.2017 05:51
ověřen
příspěvků:4
sejpr | 19.03.2017 21:58

Ahoj, strávil jsem teď několik dní nad výběrem herního monitoru pro "víkendového hráče" jako jsem já. Nějaká ta onlie hra, do toho strategie... Mám pecko od MSI a grafiku Geforce 9600 s RAM 4GB.Docela jsem se ale ztratil ve výběru monitoru. Uvažuju o něčem nad 27" ideálně 32", ale zase ne "monitor nudle" a dál jsem se zaseknul. 60Hz nebo 140Hz? Dostanu se vůbec nad 60Hz v plném rzlišení? Odezva 1ms nebo mi bude stačit 4ms... Teď mám dosluhující 60Hz monitor 25". Předpokládám, že už tady někdo řešil podobné dilema s cenovkou nad 10tis. Můžete mi prosím poradit? Má smysl vyhazovat peníze za monitor s G-SYNC, kamarádí spolu monitor s FreeSync od AMD s grafikou od Nvidia, nebo to sváteční hráči jako já ani nepoznají? Díky za vaše postřehy a náměty :-)

... oprava. Aktuálně používám Nvidia GeForce GTX 960 a ne 9600 :-) Mění to něco zásadního ? A pokud ne... Někdo nějaké čerstvé zkušenosti s grafickou kartou, řekněme pro víkendové hráče, kteří ale nechtějí levný šrot?

20.03.2017 06:27
příspěvků:757

Tak GTX 960 je podstatně výkonnější než GeForce 9600, nicméně i GTX 960 již dost pokulhává za dnešní generací grafik. Na Full HD hraní her při rozumném nastavení detailů a slušných FPS bych dneska pořídil RX 480 nebo GTX 1060, které budou o cca 50% výkonnější než GTX 960. Chybí tu však výpis ostatního HW v PC, takže je těžko posoudit, zda zbytek PC dokáže zásobovat daty zmíněné nové grafiky.

Na uvedenou grafiku bych nepořizoval větší rozlišení než Full HD, z čehož plyne nejít do monitoru nad 27“.

Co se týče 144 Hz, nejdříve bych zjistil, kolik FPS dokáže vytvořit GTX 960 při hraní stávajících her. Pokud hra pojede na cca 60 FPS, monitor se 144 Hz je opět zbytečný.

Monitory 144 Hz v rozumné ceně jsou obvykle v provedení TN panelů, což je další věc, které bych se při nákupu vyhnul. U nového monitoru bych vybíral nějaký VA, IPS nebo PLS panel, který poskytne lepší obraz a větší pozorovací úhly.

G-Sync / FreeSync dělá pouze synchronizaci vykreslování obrazu grafiky a monitoru, každá firma svým způsobem. Monitory v kombinaci G-Sync, 144 Hz a IPS panel jsou značně drahý (přičemž v zadání chybí cenový strop monitoru). Funkce se navíc aktivuje pouze v kombinaci Nvidia/ G-Sync monitor a AMD/ FreeSync monitor. Při křížové kombinaci bude vše fungovat, ale při vypnuté synchronizaci.

K uvedené grafice bych pořizoval něco jako

https://www.czc.cz/lg-27mp68hm-p-led-monitor-27/195514/produkt

20.03.2017 07:21
ověřen
příspěvků:4

Chápu... Počítač je herní od MSI Nightblade mi2 (Intel i7-6700, RAM 8Gb, desku teď přesně nevím). Herní PC mě ale přívádí na myšlenku QHD monitorů... A cenová relace? Uvažuju o něčem do 15 tis. Když už si k tomu jendou za čas sednu, nechci být zase uplně zklamaný. Po tvých námětech sem uvažoval o něčem takovém: https://www.acer.com/ac/cs/CZ/content/model/UM.HH7EE.018 Nebo jinou značku v podobných parametrech...

20.03.2017 10:47
příspěvků:757

Bohužel klasický továrně vyráběný „HERNÍ“ PC. Nesmyslný CPU i7-6700 - 4 fyzická jádra (8 vláken) bez možnosti přetaktování. Na hry by byla přitom výkonnější taktovatelná i5 (4 jádra) na co nejvyšší frekvenci. K tomu dají výprodejovou grafiku (pokud tedy bylo PC kupováno po uvedení GTX 1060).

Je třeba si uvědomit, že výpočty obrazu dělá grafická karta a není možný říct „Herní PC mě ale přívádí na myšlenku QHD monitorů“ aniž bych věděl, že grafická karta bude skutečně umět generovat minimálně 60 snímků za sekundu v QHD rozlišení, a to ještě při slušném nastavení detailů ve hře.

Ve skutečnosti to funguje tak, že po instalaci hry proběhne optimalizace nastavení bud hrou samou nebo pomocí Nvidia Experience, kdy dojde k nastavení konfiguračního souboru hry takovým způsobem, aby při daném rozlišení monitoru bylo dosaženo pokud možno 60 FPS. Stinnou stránkou věci je, že dojde k vypnutí řady efektů, takže obraz se pro mnohé stává nekoukatelný. Řada lidí to ovšem nevidí a oslňují, jak hrajou GTA na GTX 1050 při Full HD.

Záleží samozřejmě na náročnosti každé hry, ale obecně platí, že pro Full HD hraní se kupuje RX 480 nebo GTX 1060 6 GB. Pro hraní v QHD už je třeba uvažovat o GTX 1070. Na 4k rozlišení pak GTX 1080 (popř. 2x ve SLI).

Vybraný monitor nejspíš špatný není, ale osobní zkušenost s ním nemám. Recenze na něj zrovna taky moc nejsou vidět. Obecně se řadí jako monitor pro běžný použití. Myslím, že by nebyl od věci pivot pro nastavení výšky.

Podle požadavků jako herní monitor spíš odpovídá

http://www.k24.cz/product/273662/Asus_MG279Q_144Hz_FreeSync_.html

Záleží na financích, kdy se dá koupit i levnější 60 Hz

https://www.czc.cz/benq-bl2710pt-led-monitor/134546/produkt

20.03.2017 13:29
ověřen
příspěvků:4

OK, díky moc za osvětlení a rady :-) Snad poslouží i jiným.

© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace