Úvod > Fórum > Hardware > PC - desktopové počítače > Procesor i9-9900K se při zátěži dostane nad 100°C

[VYŘEŠENO] Procesor i9-9900K se při zátěži dostane nad 100°C

Dotaz vyřešen reakcí: 19.07.2021 19:51

18.07.2021 17:03
příspěvků:6

Zdravím vespolek,
prosím o konzultaci.

Je normální že se při větší zátěži (Blender rendering, After Effects, Cinebench, apod.) dostane teplota procesoru (dle Core Temp) nad 100°C? Myslel sem že standard u tohodle procáku je max. cca 80°C.

Zkoušel sem hodit bios do defaultu (měl sem tam zapnutý XMP profil na RAMky aby běžely na tovární frekvenci 3000) jinak žádné taktování, respektive mám nastavený standardní profil na aplikaci ASRock A-Tuning co byla k desce. Počítač je jinak stabilní (Cinebench proběhne, komp nespadne). Při renderingu jedou větráky na max. ale teplota neklesá. Po skončení operace se teploty okamžitě vrátí na obvyklou hodnotu 50°C, kde se drží i po celou dobu běžného používání PC.

Vyměnil sem pastu na procáku a zkontroloval pumpu u vodníka i uchycení. Vše ok. Nemůže to být slabým chlazením na CPU?

Přikládám printscreen hodnot z průběhu Cinebench testu.

Specifikace sestavy:
Intel Core i9-9900K
ASRock Z390 Extreme4

Corsair Vengeance LPX Black 64GB (4x16GB) DDR4 3000 CL15

GIGABYTE GeForce RTX 3070 Ti GAMING OC 8G

2x Samsung SSD 970 EVO, M.2 - 500GB
Seagate BarraCuda 2TB
SilentiumPC Navis Pro 240
Seasonic FOCUS GX - 750W
Fractal Design Define S
Díky moc za názor ,)

18.07.2021 18:18
příspěvků:5 728

Normální to není. Určitě ti to cpu omezuje takt při zátěži. Normální není ani ta teplota v klidu, měla by být mnohem nižší. V klidu kolem 30°C a v zátěži by neměla překročit 70°C

Chyba bude s největší pravděpodobností v chlazení. Buď špatná pasta (vyschla nebo špatně nanesena), nebo špatný chladič a nebo špatně daně ventilátory, občas laik namontuje ventilátory proti sobě a tak se "pretlacuji" a snižuje to účinnost.

Může ale být i špatně nastavene napětí v BIOSu a to buď chybou BIOSu (doporučuji update BIOSu) a nebo ses snažil nastavit hodnoty, které jsou moc vysoké.

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
18.07.2021 18:26
příspěvků:5 728

Píšu z telefonu, tak tu reakci ber obecně.

Zkontroloval bych to napětí a bios. Jestli máš vodníka se 2 nebo 3 ventilátory, tak ten cpu musi dávat bez problémů.

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
18.07.2021 20:25
příspěvků:6
radeksima | 18.07.2021 18:18

Normální to není. Určitě ti to cpu omezuje takt při zátěži. Normální není ani ta teplota v klidu, měla by být mnohem nižší. V klidu kolem 30°C a v zátěži by neměla překročit 70°C

Chyba bude s největší pravděpodobností v chlazení. Buď špatná pasta (vyschla nebo špatně nanesena), nebo špatný chladič a nebo špatně daně ventilátory, občas laik namontuje ventilátory proti sobě a tak se "pretlacuji" a snižuje to účinnost.

Může ale být i špatně nastavene napětí v BIOSu a to buď chybou BIOSu (doporučuji update BIOSu) a nebo ses snažil nastavit hodnoty, které jsou moc vysoké.

Díky moc za rychlou reakci!

Zkůsím ještě upřesnit pár detailů. Tyhle úskalí co píšete si právě uvědomuju, ale chci co nejvíc konkretizovat okruh problému než začnu měnit větráky, updatovat bios atd. :-)

V klidu jede na 30°C. Na 50-60 se dostává až když začnu provádět náročnější operace (Photoshop, úprava fotek apod.) Což je i dle vašeho názoru standard, o to víc mě právě zaráží, že až při náročnějších operacích (3D rendering) se začne chovat nestandardně.

O tomhle typu procáku sem se dočetl že topí víc než je bežný, ale mám ho už delší dobu a když sem ho kupoval, matně si pamatuju, že se držel právě do těch 80. Teď sem koupil novou grafiku a updatnul komplet drivery (kromě biosu). A začalo tohle. Je možný že sem si toho všiml až teď. Komp mám cca 3 roky, takže je otázka odkdy to dělá.

Chladič, v recenzích sem četl názory že po čase ztrácí chladící výkon (jsou tam 2 ventilátory, mám ho cca 3 roky). Kompletně sem vyčistil radiátor, celou skřín atd. Zkontroloval jestli jede pumpa. Pastu sem koupil novou, vyměnil dle návodu, nanesl doprostřed a rozetrel špachtlí v tenčí vrstvě po celé ploše procáku. Uchycení sem kontroloval a sedí přesně, nadoraz. Montáž je celkem blbuvzdorná, to sem snad nepokonil. Pastu a osazení bych v tuhle chvíli s jistou dávkou optimismu vyloučil :-)

Co se chlazení ve skříni týče, řešený to mám viz obrázek...

https://www.overclock.net/media/no-title.3343061/full

akorád tam mám navíc jeden větrák vepředu (čili 3). Tak snad taky ok.

Bios, no a tady si nejsem jistej ničim. Update sem nedělal. Modrý obrazovky systém nehází. Takže sem si říkal, že to bude až poslední možnost? Zkoušel sem ho nastavit na default. Do taktování procáku, RAM, se radši nepouštím. Na to sem v biosu nesahal. Vygooglil sem, že by to u tohodle procáku nemělo jít přes cca 1.3V a v CPU-Z při Cinebench sem si všiml, že to jednou za čas vyskočí na 1.4V (kolísá to). Jediný co sem v tomhle směru nainstaloval s driverama k desce je ta tuning apka od ASRock. Tam sem nastavil profil standard. Teď je právě otázka co to udělalo. Proto sem šel přímo do biosu a tam to hodil do defaultu. Žádný efekt. Ještě sem tam zvolil XMP tovární profil frekvence RAM. Jinak jely pomaleji než by měly. Taky sem to zkoušel vynout, stále stejný.

Takže jdu tedy zkusit update biosu, pokud to nepomůže vyměnim chlazení (on ten typ chladiče asi nebude žádná hitparáda).

18.07.2021 20:28
příspěvků:6
radeksima | 18.07.2021 18:26

Píšu z telefonu, tak tu reakci ber obecně.

Zkontroloval bych to napětí a bios. Jestli máš vodníka se 2 nebo 3 ventilátory, tak ten cpu musi dávat bez problémů.

Ještě dotaz. CPU má předpokládám ochranu, že kdyz vyskočí teplota nad únosnou mez, začne snižovat frekvenci, tzn problematika cpu throttling? Chápu to správně? Jde mi o to abych něco neodpálil. Musím s tím teď ještě chvíli fungovat, je to můj pracovní komp, zrovna teď si nemůžu dovolit ho na týden dát někam do servisu, abych pak zjistil, že na nic nepřišli a nebo s tím kdoví jak experimentovat v biosu.

Trochu mě děsí ten update biosu. Na stránkách výrobce je celkem výrazný upozornění, ať se v tom človek raději nehrabe, pokud komp funguje ("We do not recommend users to update the BIOS if their system is already running normally."). A on funguje, jen moc topí.

Takže asi nejdříve vyměnim chladič za výkonější a až pak hodim vidle do biosu. Co myslíte?

Btw ještě jedna věc "Temperature Junction Maximum" v aplikaci Core Temp, kterou to měřím, je u tohodle procáku na 115°C. Takže těch 80 asi nebude správnej referenční threshold?

Jinak v biosu je Core Voltage na "Auto". Takže úplně netuším co tam mám kontrolovat :-)

18.07.2021 20:36
příspěvků:5 728

Ono u procesoru taková teplota jako je 100°C je špatná hlavně kvůli throtlovani, je to maximálni hodnota procesoru a při teto teplotě začne snižovat výkon, coz nechceš :-)

moc vodniků mi rukama neprošlo, ale jestli má 3 roky, tak je dost možný, že bude potřeba doplnit chladící kapalinu. Ještě je doporučení, kam umisťovat chladič toho vodníka - já ho mám nahoře v bedně, ale může se dávat i na předek, ale hadice by mělo být dole, aby při úbytku kapaliny to dokázalo pumpovat kapalinu.

1.3V by mělo být ok pro tento procesor. Napětí může na krátko vyskočit kvůli turbu - defaultni frekvence toho procesoru je 3,6ghz s tim, že při jednom jádru může jet až na 5ghz, ale zvedne si trochu právě napětí, při více jadrech pak to může začít klesat až k 3,6GHz v závislosti na výkonu chlazení (čím výkonnější chlazení, tak tim déle se udrží turbo boost).

V té tabulce core temp vidím hodnotu 205W, což je už hodně a je na to potřeba kvalitní chlazení, aby to udrželo vysokou frekvenci.

Zaměřil bych se osobně na chlazení u takového zabijáka :-)

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
18.07.2021 20:53
příspěvků:6

Díky za odpověď!

Větráky/radiátor mám upevněné nahoře a hadice směřuje od radiátoru směrem dolu k procáku.

Googlim to jak blázen a taky se přikláním k variantě "přikrmit chlazení" :-)

Co si myslíte o tomhle řešení?
DARK ROCK PRO 4

https://www.bequiet.com/en/cpucooler/1378

V testech, pro tento procák, dopadl slušně v poměru cena/výkon.

19.07.2021 15:59
příspěvků:92

Vzduchem to neuchadíš.Provozoval jsem tento procesor na Z370 ale ta měla nedostatečný napajení VRM, tak sem jel všechny jádra na 4500Mhz,napětí na procesor 1,250v a vše bylo v pohodě.Desku jsem vyměnil za Z390,vše mám biosu na auto , skřiň Base 600 Window Black,vodní chazení nahoře Arctic Liquid Freezer II 240.Při testu samoného procesoru v pohodě ale z grafikou Gainward GeForce RTX 3070 Phoenix, je v bedně takové teplo že procesor se začiná podtaktovávat v testu Aida64.

19.07.2021 16:01
příspěvků:92

Další obrázek testu.

19.07.2021 19:51
příspěvků:6

Tak sem osadil nový chlazení...
NOCTUA NH-D15 Chromax Black

https://noctua.at/en/nh-d15-chromax-black

a při prvním testování jede zatím vše v normálu.

Jdu to ještě testovat v ostrém provozu přímo v 3D aplikacích.

Anyway díky všem za komenty!

19.07.2021 20:19
příspěvků:5 728

Ta noctua bude lepší jak ten Arctic Liquid Freezer II 240, ale je potřeba v bedně trochu víc větrat než s vodníkem. AIO vodník není lepší jak kvalitní chlazení.

750W zdroj jinak bude stačit i na výkonnější grafiku. Pokud teda nebudeš taktovat :-)

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
20.07.2021 10:38
příspěvků:6

Tak zatím provoz v pořádku. V klidu teplota 33°, při běžný práci 43-50°, pří velký zátěži (rendering) sem na 80-85°. Turboboost na 4,8GHz.

Ještě si hraju s přídavnýma větrákama ve skříni, ale zatím je to krásně tichý oproti vodníkovy co sem tam měl předtím.

Taktovat s tímhle zdrojem tedy radši nebudu :-) Dřív sem tam měl GTX 1080 a je to velkej rozdíl ve výkonu, oproti tý RTX 3700 Ti.

© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace