Úvod > Fórum > Hardware > Pevné disky > Mrtvý 1TB Seagate?

Mrtvý 1TB Seagate?

15.08.2015 18:19
příspěvků:6

Ahoj, mám 1TB Seagate ST31000340NS s FW SN05, fungoval do nedávna normálně, pak ale Windows začal hlásit že kolabuje.. Do 14 dnů bylo po něm. Teď je ve stavu, že se normálně roztočí, BIOS i Windows ho zdetekuje, ukáže i kolik místa je zabráno, ale otevřít už nejde - chyba zařízení I/O.

Netušíte někdo v čem je problém? Jestli v elektronice nebo v mechanický části a jestli by bylo možný ho ještě rozchodit? Důležitý věci jako fotky a dokumenty naštěstí pravidelně zálohuju na 250GB exterňák, ale kdyby to šlo ještě nějak levně rozhejbat, stáhl bych si z něj i to ostatní :-)

15.08.2015 20:38
ověřen
příspěvků:2 090

Mám dojem, že situace se má trochu jinak. Windows hlásil, že kolabuje patrně kvůli totálnímu nedostatku volného místa na systémovém disku, kde systém nemá jak pracovat. A jelikož se dále místo zmenšovalo, systém zkolaboval.

Doporučuji disk vložit do jiného PC, uvolnit dostatek místa na C: - alespoň 8 - 10 GB volného místa - a pak ho vrátit zpět a vyzkoušet.

"Windows ho zdetekuje, ukáže i kolik místa je zabráno, ale otevřít už nejde - chyba zařízení I/O" - tomu nějak nerozumím. Co znamená "otevřít už nejde"?

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
16.08.2015 08:10
příspěvků:6

Tak to nebude, nezkolaboval systém, ale disk - a ne ten systémovej (C, 120GB SSD), ale Data (D, 1000GB). Stalo se to v době, kdy na tom SSDčku bylo ještě asi 30GB volnýho místa, takhle zaplněnej je až teď, protože jsem po umřítí toho terabajtovýho neměl kam jinam dát fotky a videa ze sportovní kamery. Datovej měl v tý době taky dost, konkrétně těch 179GB volnýho..

"Otevřít už nejde" znamená, že pustím počítač, BIOS ho normálně zdetekuje, systém nabootuje, otevřu "tento počítač", disk tam vidím i s tím, kolik je na něm zabráno a kolik volnýho místa, ale po dvojkliku se nezobrazí obsah, ale vyhodí to tu chybu na obrázku.

16.08.2015 08:55
ověřen
příspěvků:2 090

Podívej se do Správy disků, popř. sem hoď screen.

Zajímá mě systém souborů na tom HDD (co Správa disků ukáže). Jestli ukáže RAW, je na místě použít nějaký program na obnovení dat.

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
16.08.2015 09:20
příspěvků:6

"Načítání konfigurace disků" ve správě trvá strašně dlouho, ale nakonec se načte, disk má systém souborů NTFS a tváří se jako že je v pořádku, ale při otevření obsahu disku vždy vyhodí chybu a neotevře se.

16.08.2015 09:22
příspěvků:6

Wondershare Data Recovery hlásí u "Lost file recovery" že jednotka nebyla nalezena, u "RAW file recovery" během chvilky že nenalezl žádný relevantní data a "Partition Recovery" jsem měl spuštěný strašnou dobu a pořád to ukazovalo 0%.

16.08.2015 09:25
příspěvků:6

Když spustím "SeaTools for Windows". při startu detekování se disk odpojí a po dokončení detekce zase připojí a program ho vůbec neukáže...

16.08.2015 09:29
ověřen
příspěvků:2 090

Když se všude ukazuje, že je v pořádku, zkus ho otestovat pomocí Crystal Disk Info a jelikož je to Seagate, pusť na něj SeaTools (všechny testy). Pokud se povede, zjistíš co mu je, když se nepovede, zjistíš to taky (totální smrt). Pak jedině na odborném pracovišti za řádově několik tisíc nechat stáhnout data.

PS: Takže reálně je patrně správná druhá možnost.

Ještě ho zkus připojit do jiného PC, zda se tam nepovede přečíst.

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
18.08.2015 11:44
příspěvků:6

Crystal Disk ani SeaTools ho nevidí. V jiným PC to dělá úplně to samý.. Posílat na stáhnutí dat to nebudu, důležitý věci jsem měl zálohovaný, snad kromě pár výpisů z bank a od operátora který se dají dohledat na netu a jednoho zpracovanýho videa, od kterýho ale mám aspoň ty zdrojový :-)

Už jsem ho odepsal a nahradil ho 3TB WD red :-)

© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace