Úvod > Fórum > Hardware > PC - desktopové počítače > Zhasnutí monitoru při přihlášení do Windows

Zhasnutí monitoru při přihlášení do Windows

30.03.2013 22:03
příspěvků:4

Úvodní zdvořilosti :

Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu, jak vyřešit problém se zhasínáním monitoru při přihlašování windows.

Popis problému :

Od nešťastného výpadku proudu během plného chodu PC se zhasíná monitor přímo při přihlašování do windows. Nabíhání systému před přihlášením ( běžící čtverečky pod logem win ) vždy vidím, ale místo obrazovky „Vítejte“ ( zadejte jméno a heslo ) se monitor vypne - „no signal“. I během této tmy je možné slyšet zvuk uvítání ( před zadáním jména a hesla ) ba dokonce se mohu i poslepu přihlásit ( proběhne zvuk vstupu do win ) a dále poslepu pracovat. V režimu VGA, tedy v jakémkoliv nouzovém režimu, funguje PC v pořádku ( sice pomaleji, ale to je asi tím režimem a tou zátěží VGA zobrazení ).

Popis PC :

- PC je nějaký speciální tichý konfigurovatelný set od firmy AGEN ( myslím, že firma již neexistuje ). Nakonfiguroval jsem ji sám a pod nátlakem jsem si nechal potvrdit kompatibilitu všech prvků.

- „typ počítače“ - Platforma x86 standardu ACPI

- zákl.deska – ASUS P5KC

- CPU – intel Core 2 Duo E6750 ( 2,66GHz)

- patice – socket LGA775

- ChipSet – Intel Bearlake P35 ( Salt Creek )

- OS – Win Vista Ultimate (32bit) +ServicePack 1

- typ BIOSu – AMI (07/03/07)

- verze BIOSu – 0701 ( American Megatrends Inc. )

- GRAFICKÝ ADAPTÉR – nVIDIA GeForce 8800 GTS ( +3D akcelerátor )

- RAM – 8GB – 4x 2GB Kingston HyperX DDR2

- zvuk integrovaný – Realtek ALC883

- hlavní=systémový HDD – Western Digital WDC WD800AAJS-00PSA0 ATA Device (80GB, 7200RPM, SATA-II)

- úložný HDD - Western Digital WDC WD3200AAKS-00VYA0 ATA Device (320GB, 7200RPM, SATA-II)

- síťový adaptér – Attansic L1 Gigabite Ethernet 10/100/1000Base-T Controller 10,0

- DirectX - 10.1

(- kdybych něco podstatného zapomněl uvést, rád doplním)

Co jsem zkoušel :

- restarty, vypínání zdroje a odpojování kabelů, všechny možné nouzové režimy – nouzové režimy jdou všechny ( VGA ) - poslední známou funkční konfiguraci bohužel nemám uloženou

- V nouzovém režimu jsem zkoušel nastavit rozlišení – na ten aktuální nouzový režim to vliv má a funguje to, ale po restartu zase stejná tma na přihlášení i v nízkém i v klasickém rozlišení

- Také jsem si nacvičil postup změny rozlišení v nouzovém režimu, přihlásil jsem se potmě a v běžném režimu nastavil rozlišení na co nejmenší ( potmě ) a nic

- Vadu monitoru jsem vyloučil jeho spolehlivostí v minulosti a hlavně i nyní v nouzových režimech ( nepadá, nebliká, vše ok )

- Vyjmul a vyčistil jsem grafickou kartu a přespojoval všechny interní kabely

- ke grafice (nVIDIA GeForce 8800 GTS) jsem zkusil stáhnout driver z webu nVIDIA a rovnou nainstalovat ( TVRDIL, ŽE sám odstranil původní součásti driveru ), … beze změny

- později jsem AKTUALIZOVAL driver ve správci zařízení, … nic

- poté jsem ODINSTALOVAL driver ve správci zařízení, restart a systém naběhl ( pomalu ) v běžném režimu, ale samozřejmě jen s VGA, automaticky bez dotázání začal prohledávat předem nakonfigurované součásti a nainstaloval starý driver ( z r.2012, který jsem původně používal a dlouho mi fungoval ), manuální restart... a zase stejný problém

- znovu jsem tedy ODINSTALOVAL driver ve správci zařízení a tentokrát i smazal setup složku driveru 2012 a ponechal jen ten nový ( z 2013 ). Po restartu systém naběhl v běžném režimu a začal opět prohledávat předem nakonfigurované součásti. Našel a nainstaloval však ovladač VGA. (?!) Ručně jsem tedy spustil instalaci driveru z 2013 a opět stejný problém.

[- Těch reinstalů driveru jsem zkoušel více a jednou mi dokonce tvrdil, že nemám kompatibilní HW ( jakože chybí grafika )... Nakonec se mi však povedl nainstalovat ten 2013 driver a opět nic ]

- Několikrát jsem pročistil registry pomocí Wise Registry Cleaner 7.63 --- něco našel, vyřešil, ale stále stejný problém

- relativně nedávno jsem instaloval několik aplikací na zachytávání obrazovky ( nahrávání audio+video děje na monitoru do avi souborů ). Ovšem i s nimi PC fungovalo vč. několika správných-úmyslných vypnutí, zapnutí, režimů spánku i odpojení z el.sítě. Aplikace nevykazovaly žádný větší problém. Nicméně jsem je odinstaloval a nic.

- šanci vyzkoušet grafiku na jiném PC budu mít bohužel až nejdříve za týden ( geografické a situační důvody )

- Teploty jsem kontroloval, grafika měla před několika měsíci vyšší teplotu, ale vyladil jsem to ( hlavně čištěním ). Nyní je již dlouho teplota podle všeho ok. Momentálně mám odpojené teploměry, zlobil mě displej na skříni a ty kabílky teploměrů pořád padaly a překážely, tak jsem je vypojil. Ale teplota je podle mě dobrá. Zvláště teď ve studených měsících ( v místnosti máme 15-20°C a rychlou cirkulaci čerstvého vzduchu ). Všechny ventilátory se točí (vč.grafického) a vzduch ve skříni krásně a čerstvě proudí.


Finální dotazy :

1) Existuje šance, že grafická karta není na ostrou výměnu((/opravu)) ?

2) Mohl by mi někdo, prosím, poradit nějaké utilitky / aplikace k „odvšivení“ PC, které by mohlo pomoci v mé situaci ?

Případně 3) V čem je tedy problém a jak situaci napravit ?

<i>
Čestné prohlášení :

Myslím, že by se slušelo uvést, že je pro mě situace natolik tíživá, že jsem vložil tento stejný dotaz na několik míst zároveň. Doufám, že to nikomu nepřinese žádné potíže ani rozčílení.</i>

Předem děkuji za jakoukoliv věcnou radu.

31.03.2013 11:28
příspěvků:272

Jak čtu, tak při odinstalaci driveru ke grafice ti šla i v nenouzovém režimu, zkus starší ovladače. Třeba na moji grafiku nejnovější ovladače spíš padaj, než aby byli lepší.

01.04.2013 00:16
příspěvků:4

Po odinstalování driveru GK šel běžný režim, ale bez GK - tedy jen VGA ( asi integrovaná na desce - jako při nouzáku ). Dá se i zvětšit rozlišení, ale systém je pomalý a obraz chabý ( VGA ).

Staší ovladač z r.2012 mi fungoval mnoho měsíců a nyní ne, nicméně zkusím ještě jiný, starší...

Díky za radu

01.04.2013 14:37
příspěvků:4

Takže, po dalších pár pokusech -Driver Sweeper, ještě starší driver grafiky apod., nyní začnu formátem disku, reinstalem OS, SP1, SP2 a pokud nic, tak jiný zdroj, test mé grafiky na jiném PC, test jiné grafiky v tomto PC a pak už snad jedině vybrakovat co se dá a do zběrného dvora...

jakmile se dozvím v čem byla chyba a co zafungovalo, dám vědět...

01.04.2013 15:06
příspěvků:272

vybrakovat do šrotu nemusíš, to střel za symbolickou cenu, třeba já takovýhle součástky zbírám, nikdy člověk neví, jestli se to hodí.

02.04.2013 21:20
příspěvků:4

Tak hotovo a vyřešeno

Po mnoha vyčerpávajících pokusech s reinstalem všeho, co jde, se ukázala jako jediná funkční varianta tato ( v tomto přesném pořadí ) :

start PC s instalačním CD OS v mechanice &gt; naformátování HDD(C:-) &gt; instalace OS &gt; instalace většiny driverů (a utilit) z CD zákl.desky ( hlavně pro síť.adaptér apod.) &gt; NEJDŘÍVE RUČNĚ stáhnout a nainstalovat SP1 &gt; pak opět RUČNĚ stáhnout a nainstalovat SP2 &gt; teprve POTOM Ultimate Extras a další upgrades ( důležité a doporučené aktualizace systému a zabezpečení Vist ) &gt; a AŽ NAKONEC driver GK ( ten nejnovější ) &gt; a grafika jede bez známek problému !

Jiné pořadí nefungovalo ... ( zkošel jsem párkrát zbrkle instalovat GK dříve )

Vlastně tedy netuším, v čem přesně byl zakopaný pes, ale jsem nadšen a upřímně šťastný, že jsem to nevzdal - ušetřilo mi to čas, starosti se zařizováním a v neposlední řadě několik tisíc za novou GK nebo dokonce celé PC.

Ještě jednou vám všem děkuji za ochotu a hlavně za rady, které mě dovedly až do zdárného konce.

Hezký den

03.04.2013 16:26
příspěvků:272

Tak mohlo to být tím, že gk při instalaci viděla, že tam jsou ty a ty drivery, tak se nastavila podle toho, potom se změnily a ona se nepřenastavila laicky řečeno. Mě to většinou spíše hodilo rozlišení nejmenší.

© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace