Úvod > Fórum > Hardware > Pevné disky > záchrana dat z vyjmutého disku/kotouče(rozebraného) ?

záchrana dat z vyjmutého disku/kotouče(rozebraného) ?

04.01.2016 14:10
příspěvků:13

Zdravím,

včera mi začalo po spuštění ve starším stolním PC cvakat(cvakání vycházelo z HDD) a systém nenaběhl.Konzultoval jsem to se sousedem, který trvdil, že s tím mám zkušenosti a že mám pevný disk donést.

Pevný disk rozebral a zoušel ho různě pouštět s odkrytou vrchní částí, dokonce povolil i zespoda 3 šroubky, co drží to raménko s mechnismem a zkoušel to pouštět.

Dle mě to víc zničil než to bylo.

Otázka zní, dá se vyjmou samotný disk(kotouč) z konstrikce a po přendání do jiného HDD stejné konstrukce pokusit načtení disku, nebo jsou nějaké postupy jak to z toho kotouče dostat?Pohledově na něm nejou vidět žádné škrábence(z vrchu, jak vypadá zespodu netuším, nevyndavali jsme ho)

Mám tam dost důležitých dat a fotek, bohužel jsem tak dlouho odkládal zálohu, až se mi top nevyplatilo...

Díky

04.01.2016 14:19
ověřen
příspěvků:2 090

Za tohoto stavu věci se obrať na specializovanou firmu pro záchranu dat (nejdeš na netu - Google apod.) a připrav si nějakých pár tisíc za záchranu dat. Sousedovi nakopej prdel, kdyby se do toho nevrtal, tak bychom Ti tu poradili a na 90% bychom ta data skoro zadarmo zachránili. Teď už je pozdě. Vím o tom docela dost, ale to "harakiri", co udělal soused, bych si netroufl!

O "domácí" záchranu se ani nesnaž, dorazíš to úplně!!

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
04.01.2016 14:45
ověřen
příspěvků:4 972

" Sousedovi nakopej prdel, kdyby se do toho nevrtal, tak bychom Ti tu poradili a na 90% bychom ta data skoro zadarmo zachránili. "

Doma nemožné, ve firmě možná za mnoho korun!

P.S. Ano technicky to lze, ale je třeba na to mít vybavení na nastavení a zkušenosti. Není to jako vyměnit žárovku. Ten tvůj soused si koleduje o Darwinovu cenu :-D

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
04.01.2016 15:12
ověřen
příspěvků:2 090

bluespirit: O Darwinovu cenu ne, to by musel zásadním způsobem ohrozit sebe. Já bych zůstal u toho nakopání....

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
04.01.2016 16:50
ověřen
příspěvků:2 090

marekk: Mrzí mě, že nám nevěříš. Pochybuji, že na PC-helpu dostaneš příznivější odpověď.

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
04.01.2016 16:59
příspěvků:13

věřím, jen se snažim získat co nejvíce informací a rad, někde jsem kdysi četl návod, jak z takového disku "svépomocí" data získat, ale nemohu to nikde najít...

04.01.2016 17:09
ověřen
příspěvků:2 090

Promiň, reagoval jsem trošku stroze na Tvůj dotaz na PC-helpu. Ale jak tam vidím, moc jsem se nespletl, sice Ti tam leccos vysvětlili (snažili se), tedy až na MrVoltz. I přes informace od petra 22, s nimiž souhlasím, bych se do toho bez zkušeností doma nepouštěl, hlavně pokud tam máš cenná data.

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
04.01.2016 17:35
příspěvků:13

no budu se muset pokusit sehnat identický disk a šetrně přendat plotnu(disk) do funkčního disku , otázka je zda se mi podaří sehnat identický disk a jak se mi povede to samotné přendání.

Taky budu chtít pořešit nějak automatické zálohování všeho, co budu mít na D disku(mám to v PC vždy "virtuálně" rozděleno na D a C disk, přičemž na Céčku mám systém a na Déčku vše ostatní).

Už jsem to chtěl kdysi pořešit , ale co jsem dostal rady přes net, tak to pro mne bylo moc složité na pochopení a nedal jsem to.

Chtěl bych nějaký "jednoduchý" řešení ve smyslu-koupit ještě jeden HDD, vložit do PC a nějak "zařídit" :-) aby se data z hlavního disku sekce D zároveń v reálném čase kopírovaly na ten záložní disk, protože jinak jsem to musel řešit přes exterák a musel bych ho pořád zapínat a kontrolovat, co mám již zazálohováno a co ne, je to hrozně nepřehledný a zdlouhavý!!!

04.01.2016 17:49
ověřen
příspěvků:4 972

Předně: Nepotřebuješ identický disk, ale identickou mechaniku, tj. naprosto stejnou mechaniku se stejnou revizí.

Pak musíš umět tam tu plotnu namontovat a seřídit ji. Pokud se ti to podaří, pak přečteš data z plotny.

Druhá a poslední množnost je ta, že tu plotnu strčíš pod elektronový mikroskop a příslušný software ti ty jedničky a nuly převede na něco čitelného.

Jiná možnost fakt není.

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
04.01.2016 17:55
ověřen
příspěvků:2 090

"Předně: Nepotřebuješ identický disk, ale identickou mechaniku, tj. naprosto stejnou mechaniku se stejnou revizí."

Což v souhrnu představuje identický disk.

Jinak silně pochybuji, že seženeš identický disk Hitachi

Nechci strašit, ale myslím, že vynaložený čas a energii na shánění identického disku bys mohl ušetřit a rovnou zkusit nějakou specializovanou firmu, která by Ti to co nejlevněji vytáhla.

PS: A ten druhý disk, který máš, není náhodou identický??

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
04.01.2016 18:25
příspěvků:13

nene ten je úplně jiný i připojení v PC je úplně jiné...

04.01.2016 18:31
příspěvků:13

původní disk(teď na něj jedu):

http://imageshack.cz/images/2016/01/04/P7230268.jpg

http://imageshack.cz/images/2016/01/04/P7230267.jpg

poškozený disk Hitachi o kterém jsem založil doatz:

http://imageshack.cz/images/2016/01/04/P1040007.jpg

http://imageshack.cz/images/2016/01/04/P1040008.jpg

04.01.2016 18:46
ověřen
příspěvků:2 090

Dík, stačilo napsat, že to je Seagate.

Jinak disky Hitachi zrovna neoplývají trvanlivostí a dost často po relativně krátké době havarují. Mám s nimi své zkušenosti a nesmí mi už "do baráku"!!

Ale trochu mě zajímá ten rozdíl v připojení. Můžeš to nějak popsat?

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
04.01.2016 18:55
ověřen
příspěvků:4 972

Zbytečné debaty co je identický disk a co je identická mechanika, nebo co disk a c o je harddisk. !!!!!

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
04.01.2016 19:01
příspěvků:13
satam | 04.01.2016 18:46

Dík, stačilo napsat, že to je Seagate.

Jinak disky Hitachi zrovna neoplývají trvanlivostí a dost často po relativně krátké době havarují. Mám s nimi své zkušenosti a nesmí mi už "do baráku"!!

Ale trochu mě zajímá ten rozdíl v připojení. Můžeš to nějak popsat?

stačí se podívat na fotky a tam je vidět rozdí v tom , kde se disk připojuje na kabely.

Hitachi má klasickou zdrojovou přípojku s tuším 4 barvami drátu plu jeden takový dlouhý na placatém zalitém svazku , nebo spíše placce kabelů.

Seagate má jen takový malý plastový přípojky na oranžovým kablíku...

¨

Můžeš mi tedy prosím tě vypsat osvědčený značky disků, abych věděl co mám shánět a čemu se naopak vyhnout?

díky

04.01.2016 19:01
ověřen
příspěvků:2 090

bluespirit: A myslíš, že to patří sem? Napiš mi SZ a řekni, že jsem vůl, ale nespamuj fórum!

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
04.01.2016 19:06
ověřen
příspěvků:2 090
marekk | 04.01.2016 19:01

stačí se podívat na fotky a tam je vidět rozdí v tom , kde se disk připojuje na kabely.

Hitachi má klasickou zdrojovou přípojku s tuším 4 barvami drátu plu jeden takový dlouhý na placatém zalitém svazku , nebo spíše placce kabelů.

Seagate má jen takový malý plastový přípojky na oranžovým kablíku...

¨

Můžeš mi tedy prosím tě vypsat osvědčený značky disků, abych věděl co mám shánět a čemu se naopak vyhnout?

díky

Podle fotek je ten Hitachi ještě starý PATA disk, takže předpokládám připojení přes nějakou redukci.

Ale to není podstatné. Pokud budeš kupovat nový disk, v rozměru 2,5" za jedny z nejlepších považuji Seagaty, chybu bys neměl udělat ani s WD (Western Digital), ale doporučuji si přečíst případné recenze, kde zjistíš zkušenosti ostatních s tím konkrétním diskem.

PS: A kopito určitě nejsi, ale kopyto na češtinu

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
04.01.2016 19:13
příspěvků:13

OK díky za tip

Byla by ještě rada, jak to udělat(do budoucna, až budu mít toto vyřešeno), aby se data z hlavního disku automaticky zálohovala na další disk?

Moje představa je taková, abych nemusel nic ručně zálohovat, ale aby se zkrátka vše co uložím na svém hlavním disku v PC (HDD mám virtuálně rozdělen na D a C disk, přičemž C je na systém, D na vše ost)automaticky zálohovalo na nějaký přikoupený HDD co bude taktéž vložen do PC? To čtení/záloha dat tedy jen z disku D, kde mám běžně uloženy všechny složky, fotky ap.

Takto, pokud by se jeden z disků poškodil, bylo by vše "zrcadlově" zazálohováno na tom druhém, koupil by se další disk a jelo se dál...

díky

04.01.2016 19:24
ověřen
příspěvků:2 090

Asi to nějak půjde, ale v tom Ti bohužel neumím pomoci, tak daleko mé znalosti nesahají

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
04.01.2016 19:29
ověřen
příspěvků:4 972

V prví řadě je třeba rozlišit co je to spam. Ve druhé samozřejmě lze zálohovat vše co mám n a A na C atd.

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace