Úvod > Fórum > Hardware > Pevné disky > SSD do starého NTB

SSD do starého NTB

23.09.2012 19:41
příspěvků:4

Zdravím, rozhodl jsem se pro koupi SSD. Mám NTB se SATA1 a zvažuju dvě varianty:

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H2AN0001FKQ

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H2AN0001L3Z

Vyplatí se investovat více do intelu 330 když propustnost mého SATA1 je pouze 150MB/s ?

NTB je tento:

http://support.acer.com/acerpanam/notebook/0000/Acer/TravelMate6410/TravelMate6410sp2.shtml

RAM jsem navýšil na 2GB, systém bude XP (vím že je problém s TRIM, apod., zajímá mě především, zda má smysl kupovat ten rychlejší disk vzhledem k SATA1.)

Případné vlastní zkušenosti (ne jen teoretické tlachání) s provozováním XP na SSD také ocením.

Děkuji

24.09.2012 05:01
ověřen
příspěvků:1 280

No tlachání ... Bohužel, XP a SSD nejdou dohromady a dělá to neplechu, takže já bych do toho nešel. Anebo přeinstalovat na win7

CPU: Intel Core i5 3330 RAM: Corsair 2x4GB DDR3 1333MHz CL9 MB: Gigabyte B75M-D3H, s.1155, DDR3, mATX GK: AMD r7 260x 2gb, Zdroj: Fortron FSP500-60GLN Disky: Hitachi 160GB + Seagate 500gb OS: Windows 7 Ultimate 64bit, Windows 10 Pro 64bit
24.09.2012 05:33
příspěvků:4

Vím, že to není úplně košer, ale nemám na výběr, proto píšu že ocením spíše vlastní zkušenosti...

Především mě ale zajímá odpověď na první část mého příspěvku: má smysl kupovat rychlejší disk když je tam omezující SATA1 rozhraní?

24.09.2012 07:35
příspěvků:5 728

S XP si ten disk opravdu hodně rychle zrušíš.

Dále může být problém v tom, že BIOS nepodporuje SSD, takže se ti může stát, že ti prostě nepojede/pojede špatně (viděl jsem situaci, kdy první den jeli čerstvý window OK a druhý den to nechtělo najít některá zařízení a po přeinstalu zas OK a furt dokola). jinak podle webu by ti měl jet Crucial m4 teoreticky.

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
24.09.2012 08:08
příspěvků:4

<fieldset><legend>radeksima</legend> BIOS nepodporuje SSD, ..., podle webu by ti měl jet Crucial m4 teoreticky.

Myslel jsem že se SSD je plně nahraditelný za HDD i v různých televizních zařízeních apod. Snad by se případné problémy s kompatibilitou projevily během prvních 14ti dnů, kdy jej můžu ještě vrátit.

Crucial m4 je nějak více šrot-kompatibilní? Bohužel mimo mé finanční možnosti. Navíc má rychlost čtení 415MB/s, čímž se opět dostávám k původní otázce - zda má smysl něco takového kupovat se SATA1.

24.09.2012 08:26
příspěvků:5 728

Rychlost čtení a zápisu není v podstatě důležitá.

Důležitá je přístupová doba-a ta je u SSD okamžitá-kdyz ti disk pristupuje k 5ti souborum a kazdy je na jinym miste disku, tak to chvili potrva, u ssd je to hnedka.

Také je důležitá spotřeba a ta je u SSD nižší

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
24.09.2012 09:03
příspěvků:4

Ok, díky za rady, vzhledem k tomu že si ho na XP rychle obnosím a NTB už je pán v letech, koupím ten nejobyčejnější, protože rychlejší by můj NTB stejně nevyužil.

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H2AN0001FKQ

Během pár dní to koupím a pak se podělím o výsledek.

PS: s tou nižší spotřebou bych to nepaušalizoval, protože zrovna ten kingston má dvakrát tak větší spotřebu než většina HDD (díval jsem se jen zběžně).

Po pročtení diskuzí bych zredukoval výhody SSD jen na tu rychlost. Spotřeba je plus mínus stejná, rozdíl hmotností je 30-40g, s teplotou ani hlasitostí u NTB, pokud vím, problém nebývá, protože ho zakryje teplota a hlasitost chlazení procesoru a poslední reklamní nápis bývá mechanická odolnost, s NTB se moc často nehází a pokud ano, odnesou to většinou nějaké vnější komponenty. Máte s tím jiné zkušenosti?

24.09.2012 09:27
příspěvků:5 728

5W spotreba v zatezi uz je celkem dost. ten intel ma jen 1W, ale jak myslis

opravdu bych sel do toho intelu, ty 400 navic se za tu nizsi spotrebu vyplati a navic ma i vyssi IOPS, coz je dulezite.

jestli mas v notebooku baterii napr 30Wh, tak kdyby mel bezet jen ten disk naplno, tak ti ta baterie vydri 6h, u toho intelu 30hodin.

vcelku se ti to projevi na cca 20%.

SSDcku v podstate pady vubec nevadi ( nepredpokladam ze by ti padal ten notebook z letadla).

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace