Úvod > Fórum > Hardware > PC - desktopové počítače > Problém s novou sestavou
|<<1>>|

Problém s novou sestavou

09.08.2017 01:10
příspěvků:15

Dobrý den,

včera mi konečně přišly RAMky, takže jsem mohl dát dohromady svou novou sestavu s ostatními díly, které přišly minulý týden:

MB: Asus ROG Strix B350-F Gaming
CPU: AMD Ryzen 5 1600

RAM: 2x HyperX FURY Black Series 8GB 2666MHz

vše jsem poskládal, namontoval do casy a zapojil. Nepříjemná situace nastala ve chvíli, kdy jsem PC zapnul. Roztočily se ventilátory a tím to haslo, obrazovka zůstala černá a základovka nevydávala žádný zvukový signál oznamující chybu (což by podle manuálu dělat měla). Po přečtení informací o desce na webu asusu jsem se dozvěděl, že na ni jsou LEDky oznamující chyby komponent (nic víc k tomu však napsané nebylo) a všiml jsem si, že jedna oranžová svítí hned po zapnutí zdroje u konektorů pro hard disky a jedna žlutá se rozsvítí u RAMek hned po spuštění PC.

Poradíte mi někdo co je špatně?

09.08.2017 04:49
ověřen
příspěvků:4 972

Jsou všechny komponenty kompatibilní? Dal si pod desku distanční sloupky? Nejlepší by bylo to rozebrat a složit znovu.

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
09.08.2017 10:54
příspěvků:15

Jak zjistím, jestli mám nějaké nekompatibilní komponenty? Ve specifikacích desky je uvedeno, že podporuje RAM s frekvencí do 3200 MHz. Jinak distanční sloupky mám všude a rozebírat a skládat znovu jsem včera zkoušel několikrát.

09.08.2017 11:31
ověřen
příspěvků:4 972

Pak bych to zkusil skládat postupně a vždy vyzkoušel. CPU, 1xRAM a pokud není i integrovaná tak grafickou kartu.Pokud to naběhne, přidat další RAM atd.

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
09.08.2017 11:37
příspěvků:15

Napadlo mě, že by mohla být třeba vadná jedna z RAMek, tak jsem je zkoušel zvlášť a v různém zapojení. Deska má integrovaný grafický čip, ale jak je z fotky vidět, zapojil jsem tam svou vlastní grafiku - Asus RX 470. Ale zkoušel jsem monitor zapojit i do HDMI na základní desce, kdyby byla defaultně nastavená na tu integrovanou. Ale zase, neměla by deska v případě chyby pípat?

09.08.2017 11:44
ověřen
příspěvků:4 972

Nech jen 1xRAM a integrovanou grafiku - jak jsem už psal.

Deska pípat může a nemusí, záleží na desce a také případně i na tom, zda je zapojení pípák!

Měl by k desce být dodaný manuál, který píše o LED diodách-

http://www.pcmega.cz/detail/ASUS-ROG-STRIX-B350F-GAMING/460615

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
09.08.2017 12:15
příspěvků:15

V manuálu je ve specifikacích v kolonce ASUS Special Features napsané Q-LED (CPU, DRAM, VGA, Boot Device LED) a žádná další zmínka o tom není. Co se dalších manuálů týče je v krabici už jen stručný manuál ve více jazycích a bezpečnostní informace. Jinak jsou v manuálu vypsané beep kódy a o tom, že by deska vyžadovala zapojení pípáku taky zmínka není, takže bych čekal, že ho bude mít vestavěný, stejně jako moje stará deska. Ale ok, večer vyzkouším tu jednu RAMku a integrovanou grafiku, ale moc tomu nevěřím...

09.08.2017 12:17
ověřen
příspěvků:4 972

Někde začít musíš, vadné totiž může být cokoliv.

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
09.08.2017 13:06
ověřen
příspěvků:2 090

Hlavně nezapomeň tu tvoji grafiku vyndat, jinak to na integrované nerozběhneš.

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
09.08.2017 19:36
příspěvků:15

Tak jsem tedy do PC dal jednu RAMku, vyndal grafickou kartu a monitor zapojil do HDMI výstupu. Na Facebooku jsem se od asusu dozvěděl, že základovka integrovaný pípák nemá, tak jsem ho vyraboval z PC svého bratra. Dále mi stejně jako vy doporučili zapojit jen jednu RAMku a nechat ho chvíli jet. Ani po několika minutách se však nic nedělo, základovka ani přes zapojený pípák žádné zvuky nevydávala a stále svítily dvě LEDky - u oranžové je napsané SB PWR a u žluté DRAM. Podle strýčka Google je svítící dioda SB PWR v pořádku, indikuje napájení, ale dioda DRAM znamená problémy s RAM. Je možné, že jsem třeba koupil nekompatibilní RAMky, nebo je prostě základovka mrtvá?

Koupil jsem dvě tyto RAMky: https://pameti.heureka.cz/kingston-ddr4-8gb-2666mhz-cl15-hx426c15fb-8/specifikace/#section

Myslím si, že je velmi nepravděpodobné že by byly obě vadné.

09.08.2017 19:42
ověřen
příspěvků:4 972

Ano, možné je oboje a také může být vadný CPU, to je zapeklitá situace.

Ten pípák je správně zapojený?
Spíš bych tipoval na RAM.

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
09.08.2017 19:59
příspěvků:15

Co tedy navrhujete? Nemám jak funkčnost jednotlivých dílů otestovat, moje druhá sestava (ta, u které momentálně sedím) má Athlon 64 6000+ a DDR2 RAMky a nemám žádného přítele, který by měl procesor který by byl kompatibilní s paticí AM4, nebo který by mě alespoň nechal vrtat ve svém PC. Jelikož jsem všechny komponenty koupil u ExaSoftu a vyzvedl v prodejně v Havířově, bylo mi doporučeno nejdřív ověřit kompatibilitu RAMek se základní deskou a případně se s nimi domluvit, aby příčinu problému zjistili oni. Kompatibilita se však ověřuje dost špatně, protože jsem k ní žádné informace nenašel.

09.08.2017 20:05
ověřen
příspěvků:4 972

Já si myslím že to je právě tou nekompatibilitou, ale moc tomu nerozumím, přes HW tady je uživatel gfm, ten by poradil

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
09.08.2017 20:48
ověřen
příspěvků:2 090

Ty RAMky tam nepojedou. Každá má 16ks 512MB chipů, ale deska paměťové chipy 512MB a menší nepodporuje. Musíš pořídit RAMky s chipy 1GB a více.

Tato fakta najdeš v Návodu k desce a v datasheetu k RAMkám.

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
09.08.2017 21:07
příspěvků:15

Aha, už to vidím, dík moc. V manuálu jsem si to sice přečetl, ale až když mi RAMky přišly a ani jsem nevěděl, že je to jejich případ, nebo že by kvůli tomu PC nemusel fungovat. Hold se stavbou PC ještě moc zkušeností nemám, ale chybami se člověk učí, příště si na to dám bacha :-D . Není ale přesto divné, že pípák nefunguje? Jsem si téměř stoprocentně jistý, že jsme ho zapojili správně.

09.08.2017 21:14
ověřen
příspěvků:2 090

Téměř stoprocentně???
Takhle? :

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
09.08.2017 21:19
příspěvků:15

Ano, přesně takhle

09.08.2017 21:23
ověřen
příspěvků:2 090

Tak je pro tvou desku nevhodný nebo vadný. Může být velký rozdíl v impedanci a už to nepůjde. Ale pípák nech být, podstatné je, že závada je na světě a víš, za jaké RAMky ty tvoje vyměnit.

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
10.08.2017 10:10
příspěvků:15

Tak teď jsem úplně v pasti, podle Asusu by tyhle RAMky prý měly taky fungovat, ale probíral jsem to i s lidmi na FB stránce AMD gaming a chlápek mi řekl, že měl stejný problém, koupil jiné RAMky a PC jel rázem bez problémů.

10.08.2017 10:16
ověřen
příspěvků:4 972

V žádné pasti nejsi "měly by fungovat" neznamená že musí fungovat, vyměň je v obchodě za jiné!

A pokud se nemýlím, koukali jste na datasheet který to říká jasně!

Vážení tazatelé, je-li to možné pak prosím piště česky, slovensky a používejte interpunkce. Před dotazem si přečtěte manuál, případně se zeptejte Google. Pokud vám někdo poradí, tak na to reagujte a poděkování také není od věci.
|<<1>>|
Diskuze k tomuto tématu pokračuje na další stránce.
Pokud budete vkládat odpověď bez znalosti dalších stránek můžete být mimo :)
© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace