Úvod > Fórum > Hardware > Pevné disky > obnova dat z raid 0

obnova dat z raid 0

06.08.2012 19:05
příspěvků:4

pokusím se svůj problém popsat co nejpodrobněji, aby mohl reagovat každý, kdo o tom něco ví...

měl jsem dva 320GB WD disky zapojené v raid 0 a vše normálně fungovalo. pak jsem přeinstaloval pc z win xp home 32bit na win 7 ultimate 64bit. při aktivované možnosti zapojení raidu v biosu nebyl instalátor schopen najít ani jeden ze 4 disků a to ani pokud byly napojené na konektory, u kterých nebyl nastaven raid, ale klasicky ide. proto jsem raid zrušil, nastavil všude ide a na nový disk nainstaloval win. s rozpuštěním raidu jsem nikdy dřív neměl problém, vždy jsem vše v biosu přenastavil, pak v další nabídce (na mojí desce gigabyte přístupná přes ctrl+f při startu) nastavil raid a ikdyž předtím byly disky odpojené nebo byly zapojené na ide, ale samozřejmě se na žádný nic nezapisovalo, tak po opětovném sestavení byla všechna data přístupné. bohužel nyní při opětovném sestavení jsem v možnostech raidu zatrhl quick load (možná quick boot, nechce se mi kvůli tomu restartovat pc), tím se mi přepsal grub (jestli to chápu správně) a deska teď neví, odkud začít. samozřejmě nepomohlo ani přenastavení na původní konfiguraci.

potřeboval bych buď poradit program pro obnovu dat (zkoušel jsem r-studio, to vypadá velice slibně, dokázal jsem s nim obnovit strukturu složek a pár fotek, ale zřejmě blbě, protože nedou otevřít) nebo nějakou jinou metodu. ztracená data jsou rodinné fotky a nechce se mi dávat několik tisíc za obnovu u nějaké firmy. můžu doplnit víc info, ale nejvíc bych ocenil co nejkomplexnejší rady, abych se pak nemusel znova na něco ptát. předem děkuju všem

06.08.2012 19:47
příspěvků:5 728

mels to na striped nebo linear raid0?

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
06.08.2012 20:38
příspěvků:4

když jsem nastavoval ten raid (jenom volba typu pole, z jakých disků má být, velikost jednoho zápisu (dal jsem 64kb) a pak volba fast-init (teď jsem si vzpomněl - původně bylo off, ale pak jsem dal jednou on a tim jsem to dojebal)), tak tam žádná taková volba nebyla. dá se to nějak dohledat? protože předpokládam, že jeden z těch typů to určitě musí být...

06.08.2012 20:51
příspěvků:4

teď jsem si o tom něco přečet. na 100% jsem měl striped, ještě jsem si to v tom nastavení ověřil. když se tam nastavuje velikost bloku, tak to ani nic jinýho bejt nemůže. navíc jsem pak zkoušel rychlost čtení a zápisu a obojí bylo skoro jednou tak rychlý, což přesně odpovídá na dělení dat a ne lineární zápis jeden disk po druhým...

07.08.2012 00:20
příspěvků:1 279

Doporučuji zkusit více programů, někdy až nevěřím, jaké jsou tam pak rozdíly v tom jak a co všechno nějké z nich (ne)obnoví - nejprve ale musíte nastavit ten raid na těch discích, kterých se to týký - doporučuji nainstalovat OS na disk, který v raidu nebyl a pak na ten druhý disk (raid) pustit nějaký SW, je jich spousta, takže to chce zkoušet.

http://www.nonstoppc.cz - Nonstop PC servis Praha a okolí - opravy PC a notebooků, odvirování, obnova dat, poradenství, pc sítě a wifi, instalace a reinstalace PC, čištění PC a notebooků, optimalizace chodu, upgrade PC
07.08.2012 04:45
příspěvků:5 728

pokud na ty 2 disky nebylo zapisovano, tak by obnova nemel byt problem. Pokud jiz na ne bylo zapisovano, tak to byva pruser. Kazdopadne na praci bych doporucil linux, pochybuji ze se najde win program, co dokaze opravit rozbitej sw raid.

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
07.08.2012 05:41
příspěvků:4

na disky zapisováno pochopitelně nebylo, jsem možná hloupej dost, ale všechno má svoje hranice k tomu sw: jak jsem psal výše, zkoušel jsem r-studio. to vypadá fakt dobře, můžu tam nastavit virtuální raid z patřičných disků, program to pak oskenuje a data zrekonstuuje. bohužel jak bylo řečeno, mně to dokázalo vrátit jenom názvy složek. problém je jenom v tom, že s tim pořádně neumim a nevim, co kde nastavit. já umim věci jenom rozbíjet, ne opravovat ta rada, abych zkoušel různej sw: no, sice teda děkuju za námahu s odepsáním, ale to je přesně to, čeho jsem se bál. kdybych chtěl skutečně zkoušet všechny možný programy co jich na netu najdu a DOUFAT (ne mít jistotu), že se něco stane, tak bych už dávno zkoušel a nikam nic nepsal

07.08.2012 05:59
příspěvků:5 728

to r-studio vypada zajimave. Nastaveny tam bude neco spatne v tom programu a nebo take v tom, ze demo dovoli obnovit pouze max 64KB soubory (teda pokud nemas plnou verzi).

Na PM neodpovídám, do podpisu se snažte dávát co nejmenší písmo (místo výchozí dejte drobné nebo malé)
07.08.2012 10:02
příspěvků:1 279

Byl bych konkrétnější, problém je v tom, že je to případ od případu, někdy Vám pomůže to, jindy zase něco jiného....ale pokud nainstalujtete OS a pak b něm uvidíte ten raid, mohla by stačit obyčejná recuva, která je zdarma.

http://www.nonstoppc.cz - Nonstop PC servis Praha a okolí - opravy PC a notebooků, odvirování, obnova dat, poradenství, pc sítě a wifi, instalace a reinstalace PC, čištění PC a notebooků, optimalizace chodu, upgrade PC
© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace