Úvod > Fórum > Hardware > Pevné disky > Externí HDD diagnostika a životnost

Externí HDD diagnostika a životnost

09.03.2015 17:26
příspěvků:5

Dobrý den,

obracím se s následujícím dotazem, otázkou o které jsem si do dnešního dne myslel, že znám odpověď, teď jsem na pochybách a proto předkládám foru.

O co jde. Mám řadu externích disků (WD) různých kapacit, kde zálohuji spoustu dat. Disky mám rozděleny dle žánrů a v podstatě stojí na poličce a k PC připojuji přes USB porty (2.0. a 3.0) jen v případě, že z HDD disku PC (zase několik)přetahuji data na externí HDD - zpravidla kopírováním a nebo přesunem - zálohovací SW pro tyto disky nepoužívám.

To se děje pro některé externí HDD 2 - 3 x za měsíc, i u těch nejfrektovanějších tak maximálně 2-3x týdně.

Tzn. myslel jsem si, že disk je mimo provoz a zapojím ho v průměru 30 x za rok, nahrčím data a mám zase vše ve vatě.

A zde se dostávám k jádru problému. Disky mám na poličce a všechny zapojené na zdroj (zásuvka + do vstupu disku každý samostatně - pochopitelně). Na disku mám kabel (USB) který je zapojen a druhý konec volně a izolován - dávám na ně krytky z Flash pamětí

Když pak potřebuji přenést data, přistavím PC, dám kabel do USB portu, disk se rozběhne, přehraji data a disk zase odpojím. To je procedura na pár minut, takže jsem žil v přesvědčení, že každý disk má naprovozováno pár hodin respektive dnů ( u těch, které mám 4 - 5 let).

Ale ouha, nyní jsem disky diagnostikoval SW HDD Sentinel, který jsem si dal teď na 6 let starý notebook abych viděl v jakém je stavu HDD na PC a zároveň proběhl externí disky a zde se dostavilo zděšení.

U jednoho externího HDD (WD) 1 TB, který mám tak 3 roky a plný dat diagnotika ohlásila spoustu chyb, naprovozováno 1.700 dnů a životnost 9 %.

A zde se dostávám konečně k otázce. Když je disk pod proudem (napájení zásuvka a v disku tak jak je popsáno výše) i když není v PCa oživí se, když připojím k PC přes USB) disk tak jede a nebo ne?

Myslel jsem si že nikoliv, diagnostika říká něco jiného.

Umíte někdo tuto jednoduchou otázku rozklíčovat?

Moc děkuji za jakoukoli informaci a popř. radu jak to udělat, abych externí HDD měl opravdu jako zálohu, má být vše vypnuto a nebo mohu nechat tak, jak je výše popsáno.

09.03.2015 18:37
ověřen
příspěvků:1 873

Dobré téma :-)

U externích disků si myslím, že je to obdobné jako u interních, mám dojem, že na dvou interních bylo vidět také drobný rozdíl v užívání a životnost je taky různá ... značka, typ a taky kus od kusu... může odejít prakticky kdykoliv, některý i po pár měsících, jiný po x letech, stejně jako interní.

(Jeden inter. hdd WD mi klekl cca po 22 tisících a byl na tom relativně líp než systémový, který už vrtí víc než 24000 hodin..)

--

Pokud jsou ty externí jen pod proudem jsou jako v režimu spánku, zkus si to poslechem, neměl by se točit.

Pokud je používáš jen 2x, 3x za měsíc tak bych to od el. odpojil.

---

Nasadil jsi mi brouka do hlavy, při nejbližší příležitosti se mrknu na diag. svého exter. disku.

------------------------

Jen mimo jiné píšeš - mám ho tak tři roky, má naprovozováno 1700 dnů < - což ovšem odpovídá cca 4,6 roku.

Pokud ignoruješ diakritiku - spisovnou češtinu, může někdo ignorovat tvůj příspěvek.
09.03.2015 22:09
příspěvků:5

No to mne právě mate, je pravdou že tím údajem si ted nejsem moc jistý, ale udělám to jinak. Kdy který disk jsem uvedl do provozu Vím přesně (tato data si archivuji k vůli reklamaci atd.) a co mne napíše Sentinel, udělám sreen a dám to sem (jen asi již ne dneska) neboť po výše popsaném zjištění jsem všechno odpojil. Chápu, že disk může mít chyby atd. a jeho výdrž je vždy ve hvězdách, kde se ale na něm nabraly ty provozní hodiny, tomu nerozumím. Sentinel používám již chvíli a jeho hlášky celkem vždy seděly.

Jak jsem psal, na disky dávám data a pak s nimi již moc nepracuji, jen když se k něčemu potřebuji dostat. Tento disk jsem zaplnil tak před dvěma roky a chodím na něj jen sem a tam pro nějaké soubory.

V podstatě jsem na to přišel náhodou, Sentinel mám jen na jednom z PC, který má 6 let a měl jsem ho zrovna aktivní a připojil k němu tento externí disk abych si stáhl něco ze zálohy. Pak jsem někde odběhl a vrátil jsem se až to začalo houkat. To SW hlásil problém (je tak nastaven).

Jelikož tu mám data, o která bych hrozně nerad přišel, vše jsem odpojil, chci se poradit, seženu další disk a data se pokusím dostat jinam, snad se to povede bez ztrát - disk jinak fungoval a nezdálo se, že by měl nějaký problém, ale práce s ním vždy byla krátkodobá.

No a pak ho zformátuji, nechám prohlídnout a opravit povrch, podívám se co mne sdělí S.M.A.R.T a popř. půjde do věčných lovišť, ale důvěra ve WD silně narušena.

Ten dotaz je zde proto, že nemám pocit, že by výše popsané zapojení externích disků mělo vliv na jejich aktivitu. Prostě stojí na poličce, nic se nezahřívá, žádná LED v provozu, nezdá se, že by se něco točilo, nezdá se že by byly v nějakém pohotovostním režimu a přesto mne diagnostika ukazuje, jakoby disk jel imrvere v kuse. Setkal jsem se s tím poprvé. Tak se radím co o tom kdo ví.

10.03.2015 05:19
ověřen
příspěvků:1 873

Hmm, to je fakt zajímavé, ten prográmek je profi, ale i tak zkusil jsi tu diagnostiku i jiným programem a jen pro zajímavost to porovnat nakolik se shodnou, ikdyž vzhledem k aktuálnímu stavu disku bych s tím asi počkal až po záloze, kdyby to mělo kleknout

A jak víš ani formát z něj čistou novou funglofku neudělá, jen obejde vadné sektory, které budou tak jak tak časem přibývat, už bych mu nevěřil, důležitá data bych raději dával jinam.

--

Pokud se zálohy povedou, držím palce, hoď sem "oba" screeny / logy pro srovnání (třeba i z HD Tune http://www.eopcservis.cz/jak-otestovat-hdd.html , crystaldiskinfo.)

Pokud ignoruješ diakritiku - spisovnou češtinu, může někdo ignorovat tvůj příspěvek.
11.03.2015 00:22
příspěvků:5

Tak jsem trochu analyzoval disky a stejně jsem k logickému závěru nedošel.

Disk který jsem citoval viz výše mám od 12_2009 tzn. teoreticky, kdyby jel pořád je to 1.930 dnů, diagnostika říká 1.614 dnů a cykly start 2.474x, což se logice nevzpírá, ale zároveň to stejně nechápu. Kdyby při uvedeném zapojení disk jako že jel furt, musí to být těch 1.930 dnů a nebo blízko kolem a že bych s diskem naopak pracoval téměř každý (1.614 dnů z 1.930) den taky není pravda.

Mám ještě starší disk - 2.264 dnů teorie a diagnostika říká 1.317 dnů a 1.185 cyklů a z toho jiný disk teorie provozu 835 dnů - ale diagnostika jen 22 dnů a 783 cyklů.

Přičemž způsob práce s nimi je dost podobný.

Zřejmě se u starších disků způsob zapisování dat provozu vede jinak a nebo disky mají jiný režim při popsaném zapojení než disky nové.

Závěr je nasnadě, disk odzálohovat a pryč s ním.

Je jako perličku na závěr sreen onoho hlášení o jeho stavu

Nic méně, jak je to to s načítáním provozních hodinu externích disků při výše citovaném zapojení stejně nevím, ale i tak díky za snahu a pomoc.

11.03.2015 06:20
ověřen
příspěvků:1 873

Tak to je opravdu zajímavé, a fakt by mne zajímalo i to srovnání od těch různých diag. programů, nakolik by se lišily navzájem a pak od reálu.

--

Ale pokud se chceš dopídit až k jádru věci, tak nejlépe se obrátit s dotazem přímo na autora daného programu.

Pokud ignoruješ diakritiku - spisovnou češtinu, může někdo ignorovat tvůj příspěvek.
© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace