Úvod > Fórum > Hardware > Monitory > Demagnetizace CRT monitoru?

[VYŘEŠENO] Demagnetizace CRT monitoru?

Dotaz vyřešen reakcí: 22.01.2017 19:33

22.01.2017 18:30
příspěvků:51

Když jsem ladil CRT monitor, narazil jsem i na funkci Degauss CRT. Po jejím spuštění se ozvala docela velká rána, až jsem se lekl poté se obraz úplně rozhodil a po chvilce zaostřil a byl lepší, nežli moje snažení.

Na netu jsem zjistil že je to demagnetizace, zajimalo by mne tedy, co ona demagnetizace způsobí, že se obraz tak rapidně zlepší?

22.01.2017 18:48
ověřen
příspěvků:2 090

V obrazovce CRT monitoru je tzv "maska", která je podobná drobounce perforovanému plechu. Tato maska se provozem zmagnetizuje a negativně ovlivňuje kvalitu obrazu. Pro nápravu tohoto jevu jsou na zadní ploše obrazovky tzv. demagnetizační cívky, které mžikovým průchodem poměrně silného proudu vytvoří silné magnetické pole, které masku odmagnetuje. U televizorů se obvykle demagnetizace spíná automaticky při zapnutí televizoru, u monitorů se obvykle tento úkon provádí ručně. Průvodním jevem demagnetizace je obvykle ona "rána", která je způsobená určitým pohybem masky v mžikově vytvořeném magnetickém poli.

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
22.01.2017 19:24
příspěvků:51

Díky. Myslel jsem, že třeba rupla lampa, nebo něco.

Asi byla dost zmagnetizovaná, protože mám v okolí el.magnetické přístroje.

Pc je v dílně, kde bastlím, takže odmagnetovaní bude potřeba asi provádět častěji, než když je monitor v obyváku.

P.S. může se monitor častou demagnetizací poškodit?

22.01.2017 19:25
příspěvků:51
satam | 22.01.2017 18:48

V obrazovce CRT monitoru je tzv "maska", která je podobná drobounce perforovanému plechu. Tato maska se provozem zmagnetizuje a negativně ovlivňuje kvalitu obrazu. Pro nápravu tohoto jevu jsou na zadní ploše obrazovky tzv. demagnetizační cívky, které mžikovým průchodem poměrně silného proudu vytvoří silné magnetické pole, které masku odmagnetuje. U televizorů se obvykle demagnetizace spíná automaticky při zapnutí televizoru, u monitorů se obvykle tento úkon provádí ručně. Průvodním jevem demagnetizace je obvykle ona "rána", která je způsobená určitým pohybem masky v mžikově vytvořeném magnetickém poli.

Díky. Myslel jsem, že třeba rupla lampa, nebo něco.

Asi byla dost zmagnetizovaná, protože mám v okolí el.magnetické přístroje.

Pc je v dílně, kde bastlím, takže odmagnetovaní bude potřeba asi provádět častěji, než když je monitor v obyváku.

P.S. může se monitor častou demagnetizací poškodit? Tedy- asi je to blbost, ale radši se ptám.

22.01.2017 19:33
ověřen
příspěvků:2 090

Zkus zavzpomínat, jak dlouho jsi demagnetizaci neprováděl. Takže myslím, že bude bohatě stačit 1x-2x za měsíc. Jen v případě, že by se barevná kvalita obrazu rapidně zhoršila, provedeš demagnetizaci kdykoli. Četnost demagnetizace nemá prakticky na nic vliv.

Jen ještě doplním - zmagnetováním masky dochází především ke změně kvality barev, při vysokém zmagnetování (hlavně při poruše demagnetizačních obvodů u CRT televizí) dochází k úplné změně barev, obvykle se červená mění v zelenou, žlutá v modrou a podobně.

Jsme na českém fóru, tak laskavě pište česky, a to i s interpunkcí. Toleruji i dobrou slovenčinu, na dotazy, kterým kvůli absenci češtiny nerozumím, neodpovídám.
22.01.2017 19:47
příspěvků:51

Nedělal jsem to nikdy. Monitor jsem ve čtvrtek dostal.

Teď si tak uvědomuji, jestli se náhodou dem. neprovede i při zapnutí, protože i při něm je slyšet ta rána:-).

Dík budu pamatovat a 1-2x do měsíce provedu DEGAUSS.

© 2007-2024 PCforum.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk, podmínky užití, kontaktní informace